Lugemist

Magus massaa¸imõnu

1
SHINDO BODYWORK
Idamaadest, eeskätt Jaapanist pärit Shindo tervendav massaa¸ põhineb iidsetel traditsioonidel. Kompleksravi koosneb venitustest, hingamisharjutustest ja massaa¸ist. Tähelepanu pööratakse kaheteistkümnele energiameridiaanile, mille töötlemine vabastab pinged, stabiliseerib stressi ja paneb energia kehas vabalt voolama. Keha vedelike ja energia liikumise normaliseerimise tulemusena suudab organism väljutada mürke ja toksilisi aineid. Shindo võtetega on võimalik saavutada lõdvestumine, keha ja meele tasakaal.

Protseduur: Shindo toimub mattidega kaetud põrandal ning algab venitustega, millele massöör Aivar Kisant intensiivsuse huvides kaasa aitab. Tähelepanu juhitakse ka õigele hingamisele. Massaa¸ kulgeb keha tasasest silitamisest kuni intensiivse surve ja venitusteni. Massööri töövahendiks pole seejuures käed, vaid ka põlved ja jalad.

Muljed: Olin eelnevalt informeeritud, et antud massaa¸ pole just leebete killast. Seega olin valmis palju raskemaks katsumuseks. Valulikud olid vaid teatud kehapunktid (koht õlgadel, säärtel ja 2. Varvas), millest ühtlasi ka selgus, mis minu organismi nõrgemad kohad ja millele peaksin rohkem tähelepanu pöörama.

Tulemus: Pärast massaa¸i oli olemine kuidagi äraolev ja ebaasine. Seega ei maksaks protseduuri planeerida olulise tööpäeva hommikuks. Massaa¸i ajal tekkinud kartus, et homme on sellest pingelisest venitamisest kindlasti kõik kohad valusad, ei osutunud tõeks. Kestis hoopis tunne, et olen oma keha jaoks midagi kasulikku teinud.

NB! Enne Shindosse minekut tuleks kontrollida, kas masseerijal on selle praktiseerimiseks vajalik Top Healeri tunnistus. Massaa¸iks vajalik vaba sportlik riietus!

2
LÕDVESTAV JA ENERGIAT LISAV MASSAA´
Relax-Energy massaa¸, mida tehakse aroomiõlidega, lõdvestab, maandab pinged, ergutab ja mõjub noorendavalt. Meetod baseerub hiina traditsioonidel ja õpetusel yinist ja yangist, eluenergiast, mis voolab kehakanalites. Haigused ja muud hädad tekivad siis, kui eluenergia on tõkestatud ja inimene tajub jõuetust. Massaa¸i käigus varustatakse keha energiaga – “avanenult” suudab keha ise probleemidega toime tulla. Energiakanaleid stimuleerides on võimalik mõjutada emotsionaalset tasakaalu.

Protseduur: Massaa¸ algab seljalt. Esmalt võtab Marika Kallikivi ette energia liikumist soodustavad punktid, seejärel tulevad hajutavad liigutused kogu kehapinnal. Aroomiõlid mõjuvad lõõgastavalt, liigutused on rahustavad. Järgneb silitav jalamassaa¸, ning korraga kõverdab massöör jala sujuvalt põlvest ja surub õrnalt tuharatele. Pikkamööda segunevad lõdvestavate silitusvõtetega energiat lisavad üllatusmomendid. Kui keeran selili, tehakse jalgademassaa¸i käigus varbaküünte nurkadesse vajutusi, et energiakanalid avaneksid. Soovi korral masseeritakse ka kõhtu ja põgusalt nägu – järgides toonust tõstvaid punkte, mis mõjutavad positiivselt näolihaseid.

Muljed: Olen nn relax-massaa¸ide suur fänn, seepärast soovisin tutvuda, mida tähendab peaaegu suikuda, kui korraga ootamatu jalapainutus meenutas, et tegu on uut tüüpi kombineeritud meetodiga. Vastab tõele, et pärast lõdvestust vallandub energiatorm ning kehalise naudingu tagajärjel tunned ka oma meeli erksamana.

Tulemus: Otsustasin edaspidi relaxing-kehamassaa¸ide asemel eelistada ühteaegu lõdvestavat ja energiapommina mõjuvat massaa¸i. See on põnevam ja ergutavam ning pingetest vabanemisest annab koheselt märku reibas meeleolu.

3
PUHASTAV LÜMFIMASSAA´
Puhastav mõju – aitab kehast väljutada liigseid vedelikke ja jääkaineid, parandab lümfiringehäireid. Suurendab vastupidavust külmetushaigustele ja vähendab tselluliiti. Alandab vererõhku ja mõjub hästi nahaprobleemide (vistrikud, akne) puhul. Soovitav enne ja pärast plastilisi operatsioone.

Protseduur: Olen selili. Ergutava sidruniõliga näpuotstel mõjutab massöör Marika Kallikivi kergelt mu tähtsamaid lümfisõlmi: laubal, silmade ja nina ümbruses, kaelal, kaenlaalustes, kõhu keskjoonel, kubemes, põlveõnnaldes ja jalalabal. Seejärel asub ta pumpavate liigutustega tegema massaa¸i näole, ülakehale, siis kõhule ja eriti suure põhjalikkusega jalgadele. Rütmilisi pumpavaid liigutusi asendavad vahepeal vibreerivad-võdistavad ja see on mõnus. Kõhuli keerates “avab” massöör taas mu lümfisõlmed. Seejärel pumpab ta kergelt läbi mu kintsud, seejärel sääred ja jalatallad, viimaks tuharad, misjärel jõuab massaa¸ ülaseljani. Protseduur lõpeb taas seliliasendis. Rutjuvad tõmbed näitavad teed vedelike liikumisele mu kehas, kerge rahustav surve kõhule lõpetab poolteist tundi kestnud õndsuse.

Muljed: Esimest korda tegeldi tõeliselt kaua ja põhjalikult mu jalgadega! Istuva eluviisiga inimesele, kelle jalad pidevalt külmetavad ja on kanged, on see mõnus. Protseduur mõjus rahustavalt-uinutavalt. Vahepeal kuulasin oma uneseguses olekus, kas süda ikka lööb. Lõi, aga aeglasemalt kui kogu eelnenud stressirohke päeva. Lahkudes protseduurilt, tõttasin kohe tualettruumi. Kogu järgnenud õhtu sundis mind sisetunne pidevalt veeklaasi järele haarama.

Tulemus: Ühest korrast märgatavat tulemust ei näe, seepärast kavatsen protseduuri korrata. Tegelikult sunnib mind seda tegema meeldiv, hõljuv enesetunne ja hea tuju, mis massaa¸ijärgsel õhtul mind valdas.

4
LÕÕGASTAV LÕHNATERAAPIA
Teraapia paljude ihu- ja hingehädade puhuks. Tervistavate õlide segu valitakse igale inimesele individuaalselt, lähtudes probleemist või geneetilisest soodumusest nende tekkimisele. Võib esitada erisoove vastavalt hetkevajadusele ja terapeut on ses mõttes ka hingehoidja. Kui samaaegselt tarvitatakse mingeid ravimeid, tasuks eelnevalt konsulteerida arstiga, sest massaa¸ist tundlikuks muutuv kehakeemia võib anda ootamatuid reaktsioone. Soovitav on pärast protseduuri loobuda õhtusest du¨ist ja pikendada aroomi mõju lõhnalambiga veel järgmisel päeval. NB! Mitte lõhna intensiivsusega liialdada, mitte plaanida täpselt ja reaktsioonikiirust nõudvaid tegevusi (nagu autojuhtimine) vahetult peale massaa¸i!

Protseduur: Laman kõhuli ja lõdvestun. Lõdvestumine on kõige tähtsam ning massaa¸i ajal tuletatakse seda aeg-ajalt leebelt meelde. Tuleb usaldada oma keha täielikult massöör Ene Kuri ravivatesse kätesse. Masseerimist alustatakse jalataldadest Kui Selg, sääred, reied ja tuharad on mõnusalt läbi muditud, silitatud ja pehmelt vajutatud, tuleb väike äratus – pööran selili. Nüüd võetakse ette kõht, rind, veel kord jalad, käed ning viimaks ka nägu, peanahk, kael ja õlad. Näo- ja dekolteemassaa¸ on sarnane sellele, mida olen kogenud oma kosmeetiku käe all. Lõpetuseks venitatakse kaela, tehakse mõned sirutamis- ja hingamisharjutused. Pärast massaa¸i oskab terapeut öelda, millised on mu tervise nõrgad kohad – ta tundis neid oma kätega.

Muljed: Ääretult meeldiv enesehellitus. Poolteise tunni jooksul muretsevad sinu pärast täiuslikumad jõud kui sinu enda armas ego. Samas võib selline ego ajutine loovutamine mõnele inimesele keeruliseks osutuda. Nahk sai pehmeks ja siidjaks, jume paranes märgatavalt. Mõned punktid kehal olid pärast protseduuri veidi valusad.

5
MEEMASSAA´
Mõjub inimesele kahel tasandil: füüsilisel ja energeetilisel. Füüsilisel tasandil parandab vereringlust, toidab organismi bioaktiivsete ainetega, väljutab toksiine ja ergutab lümfiringet. Pingutab nahka ja parandab organismi üldseisundit. Väga hea looduslik meetod tselluliidiraviks.
Energeetilisel tasandil kasutatakse mett “kleepainena”, mille abil eemaldatakse saastunud energia. Energiakanalid puhastuvad.

Protseduur: Massöör Aivar Kisant kannab mee kõigepealt selgroolülide ümber, et suurendada selgroolülide-vaheliste kõhrkudede elastsust. Siis katab ta kogu selja ühtlaselt meega. Massaa¸ toimub peopesaga nahale surudes, seejärel kiiresti kätt üles tõstes, nii et tekib vaakumefekt nagu kuppu pannes. Vajutamise ajal voolab veri puutekohast ära, käe eemaldamise ajal valgub veri tagasi. Mida tugevamini seda teha, seda suurem on efekt – veresooned laienevad, vereringe intensiivistub ja masseeritav koht soojeneb. Mesi imendub nahka ning selle ravivad komponendid neelduvad lihastesse, liigestesse ja kõhredesse. Pikkamööda hakkavad nahale tekkima kleepuvad meeklombid, mis iseenesest irduvad. Kui selg jääb täitsa puhtaks, tähendab see, et on aeg lõpetada. Seljale pannakse kuuma froteerätikuga kompress 10 minutiks, sel ajal mee jäägid imenduvad verre.
Seljamassaa¸ on üldpuhastuseks, edasi võib teha vabal valikul kas tselluliidiravi reitele ja säärtele või kätele, kõhule, dekolteele ja näole. Näomassaa¸i eesmärgiks on nahka pingutada. Lõpuks masseeritakse keha kergelt üle seesami- või pähkliõliga.

Muljed: Esialgu oli pisut valulik, kui nahk plaksuga ihu kõljest lahti tõmmati, aga sellega harjus. Otsustasin pärast selja töötlemist näomassaa¸i kasuks. Nahk oli pärast seda tõesti pringim ja siidisem. Kogu enesetunne oli tavatult reibas.

6
YUMEIHO
Tegemist on jaapani massaa¸i suhteliselt uue koolkonnaga, kus pööratakse tähelepanu vaagnaluude korrigeerimisele. Vajalik eelkõige neile, kelle vaagnaluud on nihkunud ja selle tagajärjel on kõverdunud selgroog. Kõver lülisammas surub omakorda närvidele, millest tekivad lihaste ja liigeste töö, samuti vere- ja lümfiringe häired. Massaa¸i ajal mõjutatakse liigeseid venitamise ja vertikaalse surumisega.

Protseduur: Massaa¸ toimub põrandal matil. Massöör Alar Krautman alustas puusadest, sest puusad on keha vundament. Masseerinud puusad soojaks, korrigeerib Alar nimmeristluu liidust ja tõmbab puusad paika. Sealt edasi võtab ta jalgadest pinged maha ja tõmbab jalad ühepikkuseks.
Järgneb selg. Mehhaanilise kompressiooni teel ehk vajutades pannakse paika lülid. Lülisamba rotatsiooni korras pööratakse lülid liikuvaks. Samamoodi ka kael. Massaa¸ lõpeb siis, kui kõik liigesed on korralikult läbi roteeritud või tõmmatud, et nad annaksid rohkem järele.

Muljed: Parim, mida olen kogenud! Tavalise massaa¸i aeglased võtted vaheldusid järskude ja ootamatute tõmmete-tõugetega. Käiku läks mitte ainult massööri käed, vaid ka põlved. Hetkel, kui Alar mu kaela väänas, tekkis küll hirm, et äkki ma polegi massööri, vaid sarimõrvari meelevallas. Ent kohe muutusid ta liigutused jälle pehmeks nagu pai. Vaheldusrikas ja dramaatiline
massaa¸iliik.
Lõpuks andis Alar mulle koduseks ülesandeks mõned joogaharjutused, mis mu keha kinnijäänud kohad peaks lahti painutama. Lahkusin kabinetist kergel sammul ja õnnelikuna.

Tekst Lii Unt, Anu Lensment, Tiina Väljaste, Anu Merila
Stiil 09.2003

 

Inimene juhib end ise tervenemise juurde

Miks tekivad erinevad haigused?
Miks mõned inimesed haigestuvad viirushaigustesse ja teised nende kõrval mitte?
Mis on tervetes inimestes teistmoodi?

Tunnistagem kõigepealt endale, et me ei tea haiguste põhjusi. Mispärast kehal ootamatult probleem kujuneb?  Miks  hakkab keha järsku endale vastu töötama? Meditsiin keskendub haigussümptomite kirjeldamisele, kuid haiguse põhjused jäetakse tähelepanuta.
Geneetiline põhjendus pole kõikidel juhtudel usaldusväärne.
Mõned lapsed omandavad astma, sest kellelgi nende peres oli astma, teiste puhul see ei kehti. Mõned haigestuvad ilma, et kellelgi nende peres astma esineks. Teaduskirjanduses on avaldatud uuringute andmeid, et paljud astmahaiged poisid paranevad kooliaastate jooksul. Millise ravi tulemusel? Miks mõnedel lastel on astmahoog alati kodus ja mitte kunagi koolis? Miks mõned lapsed on allergiliselt ülitundlikud kassikarvade suhtes, aga  taluvad hästi koerakarvu? Võib-olla on meist mõned sündinud geneetilise eelsoodumusega teatud haiguse puhkemiseks, kuid sel juhul peab minu arvates olema mingi emotsionaalne päästik, mis selle vallandab.
Meel ja keha on seotud ja keha ei valeta kunagi. Meie mõtted ja tunded mõjutavad vererõhku, kehatemperatuuri (punastamine, higistamine, külmavärinad), seedimist ning väga olulisel määral hingamist. Mõtlemapanev on see, et umbes 200 erineva haiguse põhjuseks arvatakse otseselt või kaudselt olevat häiritud hingamine. Ärevus paneb meid hinge kinni hoidma ja sama teeme siis, kui püüame mitte nutta: „Poisid ei nuta!, „Kui sa nutmist ei jäta, siis…!“ Püüdes vältida ebameeldivaid või keelatud tundeid, blokeerime me energiavood oma kehas ja takistame energia liikumist, mistõttu arenevad haigused, mida loomupäraselt pole olemas.
Kuna me ei tea, mis haigusi põhjustab, oleme me võimetud leidma ravimit või me surume ravimiga maha vaid sümptomid. Surudes maha sümptomid, lõikame me umbrohu lehti, mõistmata, kus on juured. Vähk-kasvaja kehast väljalõikamine või riketega südame klapi välja vahetamine ei ole lahendus probleemile, sest patsient saadetakse tagasi tema õnnetusse ellu ja vastumeelsele stressirohkele tööle. On ainult aja küsimus, millal probleem tagasi tuleb või haigestub mõni teine organ. Võib-olla küll öeldakse talle, et ta peaks lõõgastuma, võtma asju kergemalt…  Jah, ta teab seda, aga KUIDAS SEDA TEHA?
Täna nendib ka akadeemiline meditsiin, et haiguste põhjused on psüühikas.
Mina lähtun oma kliinilises töös suhteliselt uuest teadusharust – psühhoneuroimmunoloogiast- mis tegeleb meie emotsionaalsest seisundist põhjustatud psühhosomaatiliste häirete uurimisega. Nime sai see 1975.aastal New Yorgi Rochesteri Ülikooli Käitumis-ja psühhosotsiaalse meditsiini osakonna juhatajalt dr. Robert Aderilt, kes väitis, et meie mõtete (meeleseisundi), tervise ja iseenda tervendamise võime vahel on tihe seos.
Meie emotsionaalne ja seejärel ka füüsiline tervis sõltub sellest, kuidas me reageerime sellele, mis meie elus toimub. Mitte sündmus ei ole tähtis, vaid see, kuidas me sellest sündmusest mõtleme ja mis tunded reaktsioonina neile mõtetele järgnevad. Kui meis tekivad ärevus ja pinge, soovime neist võimalikult ruttu vabaneda ja surume need endas alla, säilitades samal ajal kogu pinge kehas. Allasurutud tunded avaldavad ennast emotsionaalsel ja füüsilisel tasandil. Kui oleme emotsionaalsed päästikud ja tunnetega seotud sündmused kindlaks teinud, võime kasutada hüpnoosi, aidates inimesel ümber programmeerida selle minevikusündmusega seotud emotsionaalsed reaktsioonid.
Meie täiskasvanuelu raskuste ja murede algus on tihti lapsepõlves, kus meile öeldi, et me ei nutaks, meil ei lubatud olla kurvad ja vihased…Aga see laps, kes me kunagi olime, on ikka veel elus meie täiskasvanu kestas, andes endast märku mõtete ja tunnetega, mille kohta me ratsionaalselt teame, et me ei tohiks nii tunda, sest selleks pole loogilist põhjust. See, kes end nii tunneb, ei ole sina, vaid see laps sinu sees, kes vajab tähelepanu ja ära kuulamist… julgustust ja  sooja kallistust… vajab seda, mida sa ehk lapsena kunagi ei saanud…
Meil tuleb küsida kaks väga olulist küsimust:
1. Kui kaua aega tagasi need sümptomid  tekkisid?
2. Mis su elus (või sinu vanemate ja perekonna elus) sel ajal toimus?

Hüpnoosi abil saame minna tagasi esimesse korda sinu elus, kui sa koges neid halvaks peetud ja ära peidetud tundeid ja mõtteid… Ja kuna sina oled ainuke inimene terves maailmas, kes teab, kuidas see laps sinu sees end tunneb, siis mida sa tahaksid sellele lapsele öelda….?
Sel moel kaob selle konkreetse minevikusündmuse alateadlik mõju inimese emotsionaalsele ja füüsilisele tervisele ja inimene paraneb… sest haiguse põhjus on kadunud.
Hüpnootilist visualiseerimist kasutades saab kujutleda oma keha sisemust: näha, kuidas mõjutatud piirkond välja näeb ja siis kujutleda seda piirkonda ette tervenenuna. Kujutleda tööriista või abivahendit, millega saab muuta haigusega pildi terveks pildiks. Meel on võimas vahend – me oleme võimelised kiirendama või aeglustama oma südame lööke lihtsalt seda kujutledes. Kuna kõik meie nii-öelda probleemid loob meie kujutlusvõime, on meil vaja nende probleemidega tegelemiseks vaja kasutada samuti kujutlusvõimet. Parim viis asju kujutleda on panna oma silmad kinni ning näha muresid ja lahendusi piltidena oma meeles. Üks pilt on väärt tuhat sõna. Püüda ebaloogilise teemaga loogiliselt tegeleda  - see on terapeutilise aja raiskamine. Loogiliselt me teame erinevates olukordades, et meil ei ole reaalset põhjust olla kurvad, vihased, kadedad… aga see teadmine ei aita meil vabaneda neist irratsionaalsetest tunnetest ja mõtetest.

Kui haigestuvad (väike)lapsed, on kasulik töötada perega. Eesmärgiks on leida need emotsionaalsed ja käitumuslikud mustrid, millele laps on reageerinud.

Nii nagu käsitlesin eespool inimese tervist, võib vaadelda ka organisatsiooni tervist.
Ettevõte on võrreldav inimkehaga, milles energia kas voolab tõketeta või on seal häired ja blokeeringud, mis väljenduvad ettevõttes erinevate probleemidena inimeste vahelistes suhetes ja majandustegevuses. Inimese mõtlemis-ja tegutsemisvõime on kõrge siis, kui ta on terve. Vaimselt ja füüsiliselt on inimene terve siis, kui ta on suutnud endas siduda ja integreerida oma tööelu, eraelu ja lapsepõlve kogemused. Kui inimesed on terved ja terviklikud, on ka organisatsiooni tervis suurepärane. Et seda saavutada ja säilitada ning ennetada haigusi, on vaja oma liikmetele luua spetsiaalsete koolituste jm ettevõtmiste abil võimalused nende kolme aspekti integreerimiseks. Minu senised kogemused Eesti organisatsioonides tõestavad, et sel moel on võimalik jõustada ja edendada isegi tööstus-ja finantsvaldkonna  ettevõtteid.

Hüpnoteraapia ei ravi inimest, vaid annab sulle vahendid, kuidas ennast ravida – võttes vastutuse oma tunnete ja käitumise eest ning luues vajalikud muutused oma elus. Seda õpetan ma oma klientidele erasessioonidel ja erinevatel seminaridel.
4.-7. märtsil 2010. toimub iga-aastane, seekord juba viies psühhoneuroimmunoloogia seminar Tallinnas, kus nelja päeva jooksul kogevad osalejad oma keha emotsionaalsel, füüsilisel ja vaimsel tasandil. Uurime neid kehapiirkondi, kuhu on talletatud meie sügavaimad emotsioonid ja õpime grupitöödes tundma ja kasutama praktilisi meetodeid, mis võimaldavad meil parandada oma füüsilist ja vaimset tervist ning aidata ka teisi. See seminar on mõeldud igaühele, olenemata haridusest või erialast. Professionaalidele annab kursus muuhulgas lisatööriistad, mille abil nad saavad aidata oma kliente keha ja meele tervendava koostoime saavutamisel ja aidata neil võtta vastutus oma tervise ja heaolu eest.
Need inimesed, on huvitatud põhjalikumalt õppima ja kogema emotsionaalse tervenemise võimalusi ja kasutama oma seni avastamata potentsiaali, on oodatud järgmisele SACH- kooli
3-aastasele hüpnoteraapia-psühholoogia väljaõppekursusele 2010. aasta oktoobris Tallinnas.  Rohkem saad kõige selle kohta lugeda meie kodulehel www.hypnoteraapia.ee ja küsida lisainfot tel. 56623977.

Artikli autor on Jure Biechonski, Prof., nõustamispsühholoog
Rahvusvahelise transpersonaalse psühhoteraapia ja hüpnoteraapia kooli SACH International asutaja ja juhataja Eestis
Transaktsionaalse hüpnoanalüüsi (THA) looja.

 

 


 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

massaaz - Ming Men Studio - massaa¸